3D – WIZJA, KTÓRA SIĘ ZIŚCIŁA

  • by
druk 3d

Druk 3D zajmuje prawdopodobnie pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych technologii futurystycznych, które zawładnęły wyobraźnią mas. Pamiętacie Replicator z “Gwiezdnych Wojen”? Maski Toma Cruise’a z serii “Mission Impossible”? Klasyczne przykłady druku 3D w science fiction. Różnica jest taka, że w przeciwieństwie do podróży w czasie lub teleportacji, drukowanie 3D jest realne i dzieje się tu i teraz.

Praktycznie wszystko jesteśmy w stanie wydrukować w 3D: od biżuterii, przez silniki samochodowe, po całe domy, a nawet artykuły spożywcze, takie jak pizza i makaron – drukowanie 3D jest ograniczone jedynie wyobraźnią człowieka. Teoretycznie wszystko, co można stworzyć w przestrzeni cyfrowej za pomocą ludzkiego umysłu, może zostać przetłumaczone na 3-bryłowe wymiary za pomocą drukarki 3D. Jak powiedziałby Archimedes: „Daj mi wystarczająco dużą drukarkę 3D i cyfrowy projekt, a wydrukuję świat”. 

Organizacje kosmiczne, takie jak NASA i SpaceX Elona Muska, zobowiązały się do wysłania ludzi do skolonizowania Marsa w ciągu najbliższych 10-40 lat i planują stworzyć dodatkowe siedliska lądowe do drukowania 3D. Roboty drukujące 3D są znacznie lepiej przystosowane do konstruowania w środowiskach kosmicznych niż ludzie i są w tym znacznie lepsze. NASA niedawno zorganizowała konkurs na budowę domów na Marsie, a zwycięzcą fazy 1 został ICE HOUSE, który wykorzystał druk 3D i lód do stworzenia struktury przypominającej igloo.

Lista technologii i procesów druku 3D stale się wydłuża. Przemysł wciąż wprowadza innowacje w zakresie sprzętu, materiałów oraz procesów tworzenia obiektów lub części. Umiejętność drukowania w 3D staje się dzięki temu wiedzą coraz bardziej inkluzywną, a dostęp niej stale się poszerza.